10 rad dla początkującego podróżnika6 min read

Podróżniku! Stworzyłem dla Ciebie artykuł, który podnosi temat większości obaw lub sytuacji z którymi każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z podróżami się spotka. Sam wielokrotnie miałem z nimi styczność. Jestem pewien, że Ty także.

1. Nie bój się 🙂

Strach jest potężnym przeciwnikiem. Myśl o podróży w nowe, nieznane i odległe miejsce może być czasem nieco przerażająca. Weź jednak pod uwagę, że nie jesteś jedyną, a już na pewno nie pierwszą osobą, która chce zwiedzić świat. Nie jesteś też pierwszym człowiekiem, który zamierza odwiedzić nowe miejsce. Jeśli miliony ludzi mogą podróżować po świecie każdego roku, Ty też możesz to zrobić. Zapewne pojawią się momenty, gdy będziesz zestresowany czy zdenerwowany, ale pozwól wtedy ekscytacji wziąć ster i dać się poprowadzić 🙂

2. Nie czekaj zbyt długo

Zrobię to jutro. Ile razy to słyszałem. Powiem więcej, ile razy sam to powiedziałem. I co? I nic. Jutro nigdy nie przychodzi. Tak samo jak nigdy nie nadchodzi idealny moment na [tu wpisz cokolwiek odkładasz na później]. Zbyt często czekamy na lepszy moment, by podróżować. Czekamy na to, aby odłożyć więcej pieniędzy, żeby spłacić kredyt, aby dostać awans, by zmienić pracę, żeby dzieciaki podrosły albo na emeryturę ( bo przecież polscy emeryci to sami rentierzy). Powiem Ci coś – nigdy nie będziesz miał wystarczająco pieniędzy, zawsze będzie ślub bliskiej osoby czy urodziny przyjaciela. Nie czekaj. Jeśli chcesz gdzieś jechać, to jedź i już. Życie jest jedno, a to czy wykorzystasz je na spełnianie swoich podróżniczych marzeń czy nie, to Twój wybór.

3. Nie pakuj zbyt wiele

Kup małą walizkę w uniwersalnym rozmiarze i zapakuj do niej NAJPOTRZEBNIEJSZE rzeczy. A potem przejrzyj je jeszcze raz i zostaw te NAJPOTRZEBNIEJSZE. I tak dopóki się zmieścisz 🙂 Plecak będzie równie dobrym towarzyszem podróży. Większość niezbędnych rzeczy możesz kupić na miejscu. Nie ma potrzeby zabierania ze sobą całego dobytku 🙂

O tym musisz pamiętać pakując się przed podróżą

4. Bądź w kontakcie z nowymi znajomymi

W podróży poznasz całe mnóstwo nowych ludzi, a potem każdy pójdzie w swoją stronę. Czasem zdarza się, że Wasze drogi mogą się przeciąć ponownie, aczkolwiek ciężko jest czasem to zaplanować przez maila czy facebook’a. Dobrze jest wymienić się numerami telefonu z osobami, z którymi chcesz pozostać w kontakcie.

Dodatkowo znacznie łatwiej jest się złapać a w razie nagłej potrzeby będzie to bardzo pomocne.

5. Nie wszystko musisz mieć zaplanowane co do godziny

Chcesz gdzieś dłużej zostać lub wyjechać wcześniej? Zmienić hotel? Planując wszystko zawczasu nie przewidzisz wielu rzeczy. W dobie internetu można odnieść wrażenie, że opinie znalezione w sieci na pewno się sprawdzą. Cóż, różni ludzie mają różne gusta i prawo do swoich opinii. To, że komuś podobała się ta mała wioska w środku Malezji, nie oznacza, że Tobie będzie się równie bardzo podobać. A przynajmniej nie na tyle by zostać w niej 4 dni. Dobrze jest mieć zarys planu swojej podróży, ale niekoniecznie wszystko musi być dopięte co do joty. Daj sobie przestrzeń do tego by w razie potrzeby zmienić swoje plany. Opracowując swoją wyprawę od A do Z, nie zostawiasz wiele miejsca na spontaniczność.

6. Podróże to nie wyścigi.

O ile może być kuszące odwiedzenie 5 miast w 5 dni, tak, aby wszystko zobaczyć, o tyle musisz sobie zadać pytanie czy ten pośpiech jest tego wart. Nie bez powodu wiele osób mówi, że po urlopie przydałoby się parę dodatkowych dni, żeby odpocząć. Znasz to?  Pewnie tak.

Nawet jeśli będziesz miał mnóstwo zdjęć z podróży, to co z tego, skoro z tym pójdzie w parze brak wiedzy o miejsca w których byłeś. Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i pozwól sobie nacieszyć się widokami w miejscu w którym się znajdujesz. Po powrocie będziesz żałować, że nie spędziłeś tych 3h więcej w tym pięknym parku narodowym. Może mogłeś złapać kolejny autobus lub pociąg?

7. Nie oddawaj swoich pieniędzy bankom

Opłaty w bankomatach oraz przewalutowania na kartach kredytowych i debetowych mogą naprawdę ładnie się dodawać tworząc niezłą sumkę. Nie musisz oddawać bankom swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Wymień część gotówki na walutę lokalną przed podróżą a resztę trzymaj na Revolucie, którym będziesz mógł płacić za zakupy i jedzenie bez dodatkowych opłat oraz bez ogromnych różnic na przewalutowaniu.

Tutaj możesz zamówić swoją kartę Revolut bez opłat

8. Naucz się jak zdobywać mile lotnicze i latać za niewielkie pieniądze

Podróże samolotem pozwalają na zdobywanie mil lotniczych. Gdy ja zaczynałem przygodę z podróżami, nie miałem zielonego pojęcia o milach i o tym, jakie korzyści może mi przynieść zbieranie ich podczas lotów. Pewnie przez to straciłem szansę zdobycia kilkudziesięciu tysięcy mil. Nigdy jednak nie jest za późno, żeby zacząć je zbierać. Skoro już gdzieś lecisz, to równie dobrze możesz dzięki temu zbierać mile. Wykorzystasz je przy kolejnej okazji.

9. Zaplanuj i prowadź budżet

Przed podróżą, sprawdź jak kształtują się ceny w kraju do którego lecisz. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony wydatkami na miejscu. Często słyszę od osób: “byłem ostatnio na wakacjach w …… , ale nie spodziewałem się, że będzie tak drogo”. Brak planowania prowadzi do większych wydatków na urlopie. W sieci jest całe mnóstwo blogów, które podpowiedzą Ci ile może kosztować pobyt w miejscu do którego się wybierasz. Przygotuj się też, że ceny mogą być lekko nieaktualne (czyt. wzrosły) i weź na to poprawkę. Odkąd zaczęliśmy z Moniką robić dłuższe kilkutygodniowe wyjazdy, zawsze prowadzimy budżet, gdzie zapisujemy nasze codzienne wydatki. Pomaga to bardzo w szacowaniu kosztów, co przekłada się na to, ile wydajemy łącznie w podróży.

10. Zadbaj o ubezpieczenie

Podróże bez ubezpieczenia to jak jada samochodem bez ważnego OC. Nie warto bagatelizować kwestii ubezpieczenia. Serio. Zasada jest taka, że ubezpieczasz się kiedy są dobre czasy na wypadek przyjścia tych złych. Wiele osób to jednak lekceważy, co jest  OGROMNYM błędem. Niezależnie od tego, gdzie i na ile się wybierasz, zainwestuj w ubezpieczenie, choćby podstawowe. Wiele ubezpieczeń oprócz kosztów leczenia pokrywa także naprawę / zakup sprzętu/ anulowane loty / opóźnienia w podróży itd.

Zapamiętaj powyższe punkty a Twoje podróże będą lepsze, tańsze i bezpieczniejsze.

Wysoka piątka i do zobaczenia w drodze!

Krystian

Komentarze

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.